Dolárová škvrnitosť

Lat.: Sclerotina homeocarpa

Symptómy:

choroba sa prejavuje malými , spravidla okrúhlymi bledými škvrnami v trávniku. Škvrny sú veľkosti dolárovej mince, preto aj názov dolárová škvrnitosť. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je škvrna spôsobená dopadom loptičky na trávnik " ballmark" .

Listy zostávajú vzpriamené, objavujú sa na nich biele až žltobiele lézie , ktoré sú chakteristické hnedým až hnedo-červeným okrajom.
Po rozšírení lézie, po celom liste , listy odumierajú. Pri vysokom napadnutí sa sa škvrny zväčšujú, spájajú do väčších celkov. Často vidieť ráno biele mycélium.
Choroba môže úplne zničiť porast v mieste napadnutia.

Rizikové faktory:
Náchylné druhy na dolárovú škvrnitosť sú psinček výbežkatý, lipnica lúčna a mätonoh trváci.
Choroba sa prejavuje hlavne v trávnikoch chudobných na živiny ( deficit dusíka).  Veľa plsti a organickej hmoty v trávniku.
Výskyt choroby podporuje trávnik oslabený stresom, hlavne stresom z tepla.

Vývoj a šírenie:

Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia v infikovanej trávnej hmote alebo organických zvyškoch.

Šírenie choroby začína po pôsobení vlhka na povrch trávnika min. 10 hod. Rozvoj choroby podporuje chladné počasie v noci s výskytom rosy a teplé počasie počas dňa. Patogén zostáva aktívny počas celého leta, avšak rast sa zastavuje počas suchého a horúceho počasia ( viac ako 33 °C) .

Ochrana:

Preventívne opatrenia : vyrovnaná výživa hlavne dusíkom , prísun draslíka v letnom období, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, vyvarovanie stresu zo sucha, pravidelné odstraňovanie plsti. Pravidelné hnojenie nízkymi dávkami dusíka tekutou výživou môže výraznou mierou prispieť k minimalizácii rozvoja choroby.
Preventívne opatrenia k šíreniu choroby môžu mať významný ekonomický efekt.

V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou myclobutanil,  triadimefon, thiophanatemethyl, flutolanil, chlorothalonil, propiconazole. V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.