Hnedá - ohnisková škvrnitosť trávnika

Lat.: Rhizoctonia solani , R.cerealis

Hnedá škvrnitosť je choroba leta a náchylné sú hlavne odrody kostravy a čiastočne mätonohu.

Symptómy:

Symptómy závisia na výške kosenia trávnika:
- výška kosenia viacej ako 2,5 cm: 
okrúhle škvrny hnedej, hnedo-žltej alebo žltej farby , o priemere 12 -15 cm. Listy zostávajú väčšinou vzpriamené, na listoch sú hnedé, tmavo ohraničené škvrny . Na trávniku možno badať mycélium

-výška kosenia menej ako 2,5 cm:
na trávniku sa tvoria škvrny , ktoré sú spočiatku tmavo  zelené , neskôr hnednú a  schnú, i keď je dostatok  vlahy.  V uschnutom mieste je často časť rastlín zelená ( často stred škvrny) . Na okraji škvŕn je viditeľný tmavo sivý okraj ( smoke-ring). Smoke ring je príznakom aktívneho rozvoja choroby, ale je väčšinou prítomné iba ak sú listy vlhké a vlhkosť dosahuje takmer 100 %. Mycélium väčšinou nie je vidieť.

Trávnik po napadnutí väčšinou zregeneruje, do 2-3 týždňov.

Korene , stolony a bázy stebiel zostávajú spravidla zdravo sfarbené.

Lézie na listoch
Hnedé škvrny na trávniku

Rizikové faktory:

Kyslé pôdne prostredie.
Vysoká teplota  pretrvávajúca počas 3-5 dní a mokrý povrch viac ako 10 hodín počas dňa.
Chorobu podporuje: prehnojenie dusíkom, zlé drenážne vlastnosti pôdy,nedostatok vzduchu v pôde, príliš mokré prostredie a príliš vysoké dávky závlahy počas zamračeného počasia.

 

Vývoj a šírenie:

Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia alebo drobných sklerócií  v infikovanej trávnej hmote alebo organických zvyškoch. živí sa rozkladom odumretej hmoty ,ale aj napadaním živých častí rastliny. Za priaznivých podmienok, dochádza k rastu mycélia , k rozvoju huby a jej rozšíreniu na zdravé časti trávnika.
Mycélium huby Rhizoctonia netvorí súvislý povlak, tvorá sa skôr oddelene a láme sa v 90 ° uhloch, oproti mycéliu iných patogénov, ktoré tvorí súvislý povlak.

Ochrana:

Medzi preventívne opatrenia patrí hlavne vyrovnaný zavlažovací režim. Eliminovanie permanentne mokrého povrchu listov výrazne znižuje šírenie choroby.

Ďalej medzi preventívne opatrenie patrí: vyrovnaná výživa, prísun draslíka v letnom období, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, vyvarovanie stresu zo sucha, pravidelné odstraňovanie plsti.

V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou chlorothalonil, iprodione, azoxystrobin, pyraclostrobin, propiconazole,mancozeb, vonclozolin. V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.