Múčnatka

Lat.: Blurmeria graminis

Symptómy:

Prvé príznaky sa objavujú ako múčnatý bielo-sivý povlak na listoch. Silno napadnuté listy dostávajú žltú až červenohnedú farbu a môžu odumierať. Pri silnom napadnutí sa trávnik veľmi oslabuje a stáva sa náchylnejší k napadnutiu inými patogénami.

Rizikové faktory:

Tienisté stanovištia, nadmerná vlhkosť, slabé prúdenie vzduchu.

Vývoj a šírenie:

Pôvodca choroby prezimuje v živých rastlinných pletivách, príp.v odumretých zvyškoch. Spóry sa produkujú na jar a rozširujú sa vetrom. Klíčia za chladných, vlhkých podmienok, väčšinou na jar alebo na jeseň. Slnečný jas inhibuje rozvoj spór, preto sa chorobe rozširuje hlavne v tienistých miestach. Rozvoj choroby je intenzívnejší pri vlhkom počasí.

Ochrana:

Preventívne opatrenia : vyrovnaná výživa hlavne dusíkom , prísun draslíka v letnom období, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, vyrovnaný závlahový režim. Zvýšenie intenzity svetla a prúdenia vzduchu.
Múčnatku je možné zvládnuť bežnými udržiavacimi praktikami , avšak v prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou mancozeb, myclobutanil,  triadimefon, tebconazole, azoxystrobin.V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.