Pleseň snežná

Lat.:Fusarium nivale, Microdochium nivale

Symptómy:

Prejavujú sa hlavne po roztopení snehu v jarnom období, avšak prvé príznaky môžu byť viditeľné na jeseň a počas zimy. Rastliny odumierajú na rôzne veľkej ploche, kruhovitého, elypsovitého alebo nepravidelného tvaru. Odumreté rastliny sú pokryté mycéliom huby belavej až naružovelej farby. Mycélium často pripomína „pavučinu". Napadnuté miesto má často tmavší okraj .
Výskyt plesni snežnej je často v korelácii s výskytom fuzáriovej škvrnitosti v lete .

Rizikové faktory:

Nadbytok organickej hmoty, sneh na nezamrznutej poraste , dlhotrvajúca snehová prikrývka , neprevzdušnený pôdny profil, príliš vysoká hladina hnojenia dusíkom na jeseň, nedostatočná výživa draslíkom na jeseň.

Vývoj a šírenie:

Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia a konídií na odumretých zvyškoch . Za optimálnych podmienok ( 0-10 ° C) konídie infikujú listy a dochádza k šíreniu choroby. Pôvodca hynie pri nástupe vyšších teplôt, kedy uschne. Choroba sa prenáša pohybom osôb a technikou používanou na ošetrenie trávnika.

Mráz neničí patogéna, iba obmedzuje jeho rast. Striedanie mrazivých období s obdobiami s teplotami nad 5 °C podporuje rozvoj choroby.

Ochrana:

Choroba zriedka ničí celé rastliny, preto nechemická ochrana spočíva vo vytvorení dobrých podmienok na regeneráciu porastu - vyhrabať odumretú plochu z trávnika, prevzdušniť poškodené miesta .

V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou azoxystrobin,iprodione, fludioxonil, tebuconazole,pyraclostrobin,  prochloraz, propiconazole, trifloxystrobin, fenarimol.

V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.

Odporúča sa preventívne ošetrenie na jeseň s prípravkom s účinnou látkou azoxystrobin príp. propiconazole.

Príznaky plesni snežnej na rôznych trávnych druhoch

Pleseň snežná na psinčeku
Pleseň snežná na kostrave
Pleseň snežná na bežnom trávniku
Silné napadnutie plesňou snežnou