Kvalitný zavlažovací systém

    V minulom článku sme si popísali možnosti zavlažovania trávnika ,ručne a s jednoduchým zavlažovacím systémom ,inštalovaným domácim kutilom. V dnešnom článku chcem popísať kvalitný závlahový systém, ktorý splní všetky kritériá potrebné na kvalitnú závlahu Vašej okrasnej záhrady.
    Možno sa zdá že sa opakujem ,ale chcem znovu zdôrazniť ,že jedným z najdôležitejších kritérií pred stavbou automatickej závlahy je dostatočný zdroj vody!!! Ak sme si vedomý ,že takýto zdroj vody nemáme ,tak sa do stavby vôbec nepúšťajme. Preinvestovali by sme veľa peňazí a efekt by bol slabý,   alebo žiadny. K tomuto zdroju potrebujeme kvalitné čerpadlo ,ktoré vytvorí dostatočný tlak a prietok vody v potrubí. Samozrejme  prietok vody záleží od veľkosti zavlažovanej plochy, ale všeobecne je stanovený ,že do 1000 m2 potrebujeme 2,5-3,6 m3\hodinu.Tlak je stanovený na 3,5-4,5 baru ,podľa použitých trysiek v postrekovačoch, dĺžky a prierezu potrubia . Samozrejme čím je postrekovač umiestnený ďalej od čerpadla a čím je potrubie menšie ,je aj tlak pôsobiaci na postrekovač menší. Preto sa môže stať ,že pri nesprávnych prepočtoch  postrekovače umiestnené na konci vetvy nebudú pracovaťsprávne.

Ďalej treba vytvoriť tzv. vetvy ,alebo sekcie ,kde si rozdelíme rastliny tak ,aby v jednej vetve boli rastliny, približne rovnako náročné na vodu, rastliny ktoré sú v tieni, na mieste stáleho prúdenia vzduchu a pod. Odporúčam nechať si vypracovať návrh závlahy odborníkom zaoberajúcim sa touto problematikou , aby sme nemuseli prerábať hotové závlahy a ničiť si už hotový trávnik.  
     Samotná inštalácia začína výkopom rýh ,v ktorých bude uložené potrubie. Hĺbka sa pohybuje od 20 do 40 cm. Určuje sa podľa použitých postrekovačov. Samozrejme ,bavíme sa o okrasných záhradkách, nie o športových trávnikoch a golfových ihriskách, kde sa používa špeciálna technika na udržiavanie trávnikov a prevzdušňovania pôdy. Tam sa hĺbka pohybuje 40-70 cm .Do vykopaných rýh vložíme potrubie podľa projektu a pospájame ho spojkami na to určenými. Popripájame postrekovače ,samozrejme tiež podľa projektu. Pripojíme ho na zdroj vody. Medzi zdroj vody a hlavný ventil je vhodné použiť filter ,na zachytávanie hrubých častíc.  Na každú vetvu pripojíme elektro ventil, ktorý ju bude ovládať. Do výkopov uložíme káble od riadiacej jednotky k elektro ventilom. Je dobré namontovať niekoľko hydrantov t.j. rýchlo spojok na hadicu. Na najvzdialenejšie miesto ,alebo miesta nainštalujeme odvzdušňovací ventil. Za hlavný ventil je vhodné nainštalovať ventil ,na pripojenie kompresora ,aby sme mohli systém pred zimou vypustiť.  Ak sme si istí ,že všetko je tam kde má byť, zasypeme ryhy zeminou, upravíme postrekovače do úrovne v akej majú byť a všetky ryhy zhutníme vibračnou nohou, ľudovo nazývanou žaba. Odporúčam tiež nainštalovať dažďový senzor ,ktorý v prípade dažďa vypne celý systém.

Pripojíme káble do riadiacej jednotky.Riadiaca jednotka môže byť na štyri vetvy,ale aj na tridsať dva,záleží na našich požiadavkách prevedení a výrobcovi. Ak máme všetko zapojené  môžeme natlakovať systém .   Pomaly ho odvzdušníme tak, že ručne otvárame elektro ventily na každej vetve od najbližšej pri čerpadle po najvzdialenejšiu. Po tomto kroku naprogramujeme riadiacu jednotku a tešíme sa z dobre vykonanej práce.

Výhody kvalitného systému automatickej závlahy:


  •     Úspora času
  •     Úspora vody
  •     Presné a rovnomerné dávkovanie vody do každej sekcie
  •     Vypnutie systému v prípade dažďov
  •     Komfort pri kosení trávnika ,netreba odkladať hadice a prenosné postrekovače
  •     Po nastavení riadiacej jednotky 100% automatická obsluha


Aj keď sme si tu popísali základné časti inštalácie automatického závlahového systému, neodporúčam Vám, aby ste sa púšťali do inštalácie sami. Na trhu je niekoľko firiem ,ktoré ponúkajú kompletné služby počínajúc dizajnom až po realizáciu. Napríklad Engo s.r.o.

 

 

                                                                                                           zavlahy@engo.sk